Współczesna stomatologia, czyli dlaczego nie musisz już bać się dentysty - Stomatologiczny

Implantologia Chorzów

Jednym z nich jest dentysta o

Wszyscy musimy dbać, o swoje zdrowie byśmy jak najdłużej i możliwie komfortowo mogli żyć w przeświadczeniu, że jesteśmy zdrowi. Dziś istnieje wielu specjalistów, którzy są w stanie pomóc nam wyleczyć się z różnych dolegliwości, któr

Współczesna stomatologia, czyli dlaczego nie musisz już bać się dentysty - Stomatologiczny Implantologia Chorzów
e z wiekiem coraz częściej nam doskwierają. Jednym z nich jest dentysta, o którym jeśli słyszymy ogarnia nas często paraliżujący strach. Należy jednak pamiętać, że o swoje uzębienie powinniśmy dbać regularnie, ponieważ w dorosły wieku po wyrośnięciu a jamie ustnej zębów stałych nie będziemy mieli juz okazji, by po wypadnięciu któregokolwiek z nich wyrosły nam nowe. Stomatolog zadba, o nasz uśmiech, jeśli tylko damy mu sobie pomóc. Przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zęby nie będą nam służyły tylko i wyłącznie do prezentowania ich perfekcyjnego stanu, ale przede wszystkim są one odpowiedzialne za trawienie pokarmów. Jeśli więc popsuje sie nam którykolwiek z zębów, powinniśmy sie szybko udać do miejsca, jakim jest gabinet dentystyczny, ponieważ nie zdrowe zęby mogą prowadzić do ich bólów czy wystąpienia stanu zapalnego. Nie powinniśmy oszczędzać na naszej wizytówce jaka bez wątpienia są zęby. Brak jednego lub kilku z nich nie tylko sprawi, że będziemy mieli problemy ze zdrowiem, ale też będziemy się czuć bardzo skrepowani w towarzystwie innych osób. Żeby dodatkowo utrzymać zdrowe i piękne zęby należy je regularnie myć, co najmniej dwa raz dziennie, pozwoli to na wnikanie w nie fluoru, który działą zabezpieczająco i jest w stanie wydłużyć ich dobry wygląd.


Potem jeszcze państwowy egzamin i staż

Każdy z nas dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, czym zajmuje się lekarz stomatolog i zapewne nie raz był u niego na wizycie. Dentysta odgrywa znaczną rolę w utrzymaniu zdrowia naszej jamy ustnej oraz zębów, a także pomaga nam zachować olśniewający uśmiech. Jednak niewiele osób wie jaką drogę należy przejść aby zostać lekarzem stomatologiem i otworzyć swój własny gabinet dentystyczny.

Zaczyna się w liceum
Już liceum młodu człowiek musi zdawać sobie sprawę, że jest zainteresowany biologia i chemią oraz ciałem człowieka - anatomią i fizjologią. Musi on wybrać klasę o profilu medycznym, a potem zdać rozszerzoną maturę z biologii i chemii, zależnie od uczelni także z matematyki i fizyki. I to ze znakomitym wynikiem.

Studia
Studia kandydat musi podjąć na uniwersytecie medycznym, na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Progi punktowe są wysokie, a chętnych na jedno miejsce kilkunastu - rywalizacja zacięta od początku. Potem studentów czeka pięć lat ciężkiej nauki oraz zajęć praktycznych, na których zdobywają obszerną wiedzę i umiejętności. Potem jeszcze państwowy egzamin i staż za najniższą krajową.


Zdrowe zęby to podstawa dobrego samopoczucia

Zdrowe zęby to podstawa dobrego samopoczucia. W końcu od pierwszego wrażenia zależy bardzo wiele, a jak wiemy w kontaktach międzyludzkich niezwykle duże znaczenie ma uśmiech. Czym piękniejszy tym łatwiej pozyskać sprzymierzeńców i nowych znajomych. Dentysta to osoba, która może pomóc pozbyć się kompleksów związanych z żółtymi i krzywymi zębami. Dzięki odpowiedniemu leczeniu w kilka miesięcy można zobaczyć istotną metamorfozę. Stomatolog zaproponuje albo leczenie ortodontyczne polegające na wyrównaniu zębów w łuku lub leczenie licówkami porcelanowymi. Oczywiście gabinet dentystyczny nie jest miejscem, gdzie zostaną wykonane licówki. Tym zajmuje się technik dentystyczny, który jest odpowiedzialny za laboratoryjne wykonanie obudowy protetycznej. Porcelana jest najlepszym materiałem na odbudowę przedniego odcinka uzębienia, jednak istnieje także możliwość wykorzystania kompozytu w wykonawstwie licówek. To rozwiązanie należy do tańszych, lecz nie należy się spodziewać długotrwałych pięknych efektów estetycznych.


Warto wcześniej podjąć leczenie również ze

Przynajmniej dwa razy do roku powinniśmy chodzić do stomatologa. Często czekamy z wizytą, aż zacznie nas boleć ząb - a to duży błąd. Jeżeli ząb boli to zazwyczaj znaczy, że pojawił się już stan zapalny i konieczne będzie leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. Jeżeli bardzo zaniedbamy higienę jamy ustnej to może się okazać, że ząb trzeba będzie usunąć. A brak zęba nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może powodować przesuwanie się innych zębów. Dlatego tak bardzo ważne jest regularne uczęszczanie do gabinetu stomatologicznego nawet jeżeli wydaje się nam, że zęby mamy zdrowe. Dentysta zrobi dokładny przegląd i ewentualnie zaproponuje leczenie ubytków. Również na kontrolnej wizycie możemy usunąć kamień nazębny, który nieusuwany może prowadzić do parodontozy. Gabinet dentystyczny powinniśmy odwiedzać minimum dwa razy w roku. Zwlekając z wizytą szkodzimy również całego organizmowi. Nawet jeden niewyleczony ząb może być przyczyną rozbicia i złego samopoczucia. Warto wcześniej podjąć leczenie również ze względu na koszty. Im bardziej ząb jest zniszczony to tym droższe będzie jego leczenie.


Dbanie o zęby

Jednym z lekarzy, który niezbyt dobrze jest kojarzony i często wzbudza wśród pacjentów strach zamiast zaufania, jest bez wątpienia lekarz dentysta. Tymczasem prawdą jest, że ci z nas, którzy dbają o zęby, a gabinety stomatologiczne odwiedzają jedynie kontrolnie, nie tylko nie muszą się niczego obawiać, ale i cieszą się wspaniałym uśmiechem.
Stomatolog ponadto wcale nie jest wrogiem pacjenta, gdyż często właśnie dzięki wizytom kontrolnym wykrywa niewielkie ubytki w początkowym stanie. Dbanie więc o zęby powinno polegać nie tylko na regularnym ich szczotkowaniu, ale równie regularnych wizytach kontrolnych. Leczenie ubytków w zębie w ich początkowym stanie jest nieporównywalnie łatwiejsze, a i gabinet dentystyczny przy takim leczeniu nie kojarzy się z cierpieniem. Zresztą nawet przy ubytkach poważniejszych, obecnie do każdego zabiegu można zaordynować znieczulenie i zapomnieć o jakimkolwiek bólu. Jednakże warto polecać odwiedzanie dentystów w celach kontrolnych, ponieważ takie wizyty praktycznie leczenie wykluczają.


Pojawienie się u dentysty z brudnymi

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.