Stomatolog Zabrze - Stomatologiczny

Dentysta Zabrze

Pojawienie się u dentysty z brudnymi

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także leka

Stomatolog Zabrze - Stomatologiczny Dentysta Zabrze
rz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


na koronie

Pragniemy wyglądać atrakcyjnie, lecz bardzo często zapominamy o tym, co świadczy o naszej atrakcyjności. Jedną z podstawowych rzeczy, które dodają nam urody lub ją odbierają jest stan zębów. Pragniemy mieć szeroki uśmiech i pokazywać zadbane zęby, lecz jak to się ma do tego, gdy gabinet dentystyczny omijamy szerokim łukiem. Nie jest możliwe, aby przez lata mieć zdrowe zęby bez pomocy stomatologa, który zaleczy psujący się ząb, oczyści go, wybieli, a czasem usunie. A na miejsce usuniętego dentysta wstawi nowy sztuczny ząb, który będzie się trzymał np. na koronie. Stomatolog nie gryzie i nie zrobi nam krzywdy. Dlaczego więc ogromna ilość dorosłej populacji boi się wizyty u dentysty ? Wstyd przyznać, że dzieciom przychodzi to łatwiej niż osobom dorosłym. Wniosek jest taki, że dorośli bardziej od dzieci boją się stomatologa. Dziecku można nakazać, zachęcić do odwiedzenia dentysty, a nawet zaprowadzić. A w jaki sposób zmusić dorosłą osobę, aby odwiedziła gabinet stomatologiczny ? Gdy rozsądek się wyłącza, a włącza się strach, który ma wielkie oczy. Medycyna, a w tym stomatologia poszła już tak daleko, że wszystkie zabiegi możliwe są do wykonania pod znieczuleniem. Ponadto wszystkie zabiegi wykonywane są w jak najlepszych warunkach i przy użyciu specjalistycznych i sterylnych narzędzi. A sam stomatolog jest osobą, jak najbardziej kompetentną i bez obaw można powierzyć mu swoją jamę ustną, aby dokonał oceny uzębienia i dokonał oględzin dziąseł. A następnie umówić się na kolejną wizytę w celu podjęcia leczenia zębów.


Wizyta u dentysty

Próchnica postępuje szybko i nieleczona prowadzi do powstania ubytków. Zaatakowane przez nią zęby nie tylko szpecą, ale, co gorsza, stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Gdy mnożące się w jamie ustnej drobnoustroje wraz z krwiobiegiem przedostaną się w głąb organizmu, mogą narazić na szwank zdrowie posiadacza chorych zębów.

Kto by pomyślał, że u podłoża wielu poważnych chorób leżą zepsute zęby? Okazuje się, że za zapalenie kłębuszków nerkowych, cukrzycę typu 2, jak i choroby serca odpowiedzialne być mogą chorobowo zmienione zęby. Gdy namnażające się w obrębie jamy ustnej patogeny dotrą do nerek, są w stanie wywołać kłębuszkowe zapalenie tego organu, gdy dostaną się do trzustki, potrafią zakłócić pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i zapoczątkować rozwój cukrzycy, atakując zaś serce, mogą je poważnie uszkodzić.

Próchnicę należy zatem leczyć i to im wcześniej, tym lepiej. Naprawdę, nie warto ociągać się z wizytą u stomatologa, bo odkładanie nie tylko podniesie koszty opieki dentystycznej, ale i wydłuży czas leczenia. Aby uniknąć czarnego scenariusza, czyli leczenia kanałowego dentysta zaprasza na wizyty kontrolne, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i sprawią, że leczenie będzie szybkie i prawie bezbolesne.

W zapobieganiu próchnicy ważną rolę odgrywają też zabiegi higieniczne, które oferuje każdy gabinet dentystyczny. Stomatolog dokładnie i bezboleśnie oczyści zęby, co pomoże chronić szkliwo, usunie przebarwienia i zadba o zdrowie dziąseł.