Czy w 2020 będziesz mógł znaleźć dentystę w Cieszynie? - Stomatologiczny

dobrydentysta.cieszyn.pl

Zapobieganie próchnicy

Profilaktyka jest obecna w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ jej celem jest zapobieganie różnym chorobom i problemom zdrowotnym. Również w stomatologii profilaktyka jest osobną specjalizacją. Poprzez działania profilaktyczne w stomat

Czy w 2020 będziesz mógł znaleźć dentystę w Cieszynie? - Stomatologiczny dobrydentysta.cieszyn.pl
ologii ma się głównie na myśli zapobieganie próchnicy zębów, która jest najczęstszą chorobą dotykającą nasze uzębienie. Jak w każdej dziedzinie medycyny, tak również i w stomatologii, znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Podstawowymi działaniami z zakresu profilaktyki próchnicy zębów jest odpowiednia edukacja dotycząca utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. W profilaktyce stomatologicznej bardzo ważne jest właściwe szczotkowanie zębów, używanie odpowiedniej pasty zawierającej fluor oraz dodatkowo płukanie jamy ustnej płynami. Dobrze jest również używać nici dentystycznych, które pozbywają się resztek spomiędzy zębów. Jeśli nie jesteśmy pewni co do konkretnych działań profilaktycznych, warto udać się do gabinetu stomatologicznego, żeby zasięgnąć rady.


W jaki sposób powstaje próchnica zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób atakujących zęby oraz najczęstszą przyczyną leczenia stomatologicznego. Próchnica zębów jest zakaźną chorobą bakteryjną, która powoduje tak zwaną demineralizację substancji nieorganicznych oraz protolizę substancji organicznych. Powodem powstawania próchnicy jest działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów, zarówno zewnątrz, jak i wewnątrzustrojowych. Można wyróżnić cztery czynniki, inaczej przyczyny, powstawania próchnicy. Czynniki te muszą wystąpić jednocześnie i każdy z nich jest niezbędny, ale nie wystarczający aby powstała próchnica. Tymi czynnikami, które powodują chorobę zwaną próchnicą zębów, są kolejno bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Takie czynniki, jak czas, bakterie oraz cukry wydają się być oczywiste, jednak istotna jest także podatność zębów, która jest cechą indywidualną przez co zapadalność na próchnicę będzie się różnić u poszczególnych osób. Warto dbać o codzienną higienę zębów oraz wizyty kontrolne u stomatologa, żeby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy.


Jakiego sprzętu używają stomatologowie

Dobry gabinet stomatologiczny musi posiadać odpowiednie wyposażenie oraz sprzęt, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzanie wielu zbiegów stomatologicznych. Jedną z często świadczonych usług w gabinetach jest tak zwana rentgenodiagnostyka stomatologiczna, do której wymagany jest specjalistyczny sprzęt umożliwiający robienie prześwietleń RTG. Innym rodzajem sprzętu, który pozwala na wykonanie zabiegów, jest mikroskop używany w endodoncji mikroskopowej. Dzięki użyciu mikroskopu przy leczeniu kanałowym zębów możliwe jest dokładniejsze czyszczenie i wypełnienie kanałów. Ponadto podczas wybielania gabinetowego z zakresu stomatologii estetycznej używa się specjalnych lamp, którymi naświetla się nałożoną pastę wybielającą. Jak więc widać, poza podstawowym wyposażeniem gabinetu, którym jest fotel dentystyczny i różnego rodzaju wiertła, w stomatologii używa się również innych sprzętów pomocniczych w wykonywaniu zabiegów. Profesjonalne gabinety stomatologiczne korzystają z szerokiego zakresu różnych sprzętów.


Jakie są metody wybielania zębów

Wybielanie zębów jest zabiegiem czysto estetycznym pozwalającym na cieszenie się śnieżnobiałym uśmiechem. Wybielanie zębów można podzielić na zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych oraz na te stosowane w domu. Wybielanie zębów w domu odbywa się za pomocą specjalnych środków wybielających, takich jak pasty, Wymaga to jednak regularności w stosowaniu, a efekty nie są tak spektakularne. Jeśli zaś chodzi o wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych to można wyróżnić dwie podstawowe metody, którymi są wybielanie za pomocą lampy oraz tak zwane wybielanie nakładkowe. Wybielanie zębów za pomocą lampy pozwala osiągnąć natychmiastowy efekt rozjaśniający szkliwo, który utrzymuje się przez wiele lat nie ingerując przy tym w strukturę zęba. Zabieg ten jest jednak dość kosztowny, a sam efekt jest osiągany za pomocą nałożenia pasty wybielającej i oświetlenia jej specjalną lampą. Jeśli chodzi zaś o wybielanie nakładkowe jest to tańsza metoda, wymagająca jednak stosowania specjalnych żeli i nakładania szyn na kilka godzin w domu.