Artykuł o współczesnej stomatologii - Stomatologiczny

Leczenie kanałowe Bytom

Lęk przed wizytą w gabinecie dentystycznym

Każdy człowiek posiada - mniej lub bardziej uzasadnione - lęki. Możemy się od tego odżegnywać i powtarzać wszystkim, że nas to nie dotyczy i niczego się nie boimy, jednak będzie to dalekie od prawdy, bowiem nie ma lud

Artykuł o współczesnej stomatologii - Stomatologiczny Leczenie kanałowe Bytom
zi nieustraszonych. Dosłownie każdy z nas nosi w sobie pewien strach, czy to dotyczący wysokości, czy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, czy też ciemności. Nie każdy wie jednak o tym, że jednym z najczęściej wskazywanych przez ludzi miejscem, którego się oni obawiają, jest... Gabinet dentystyczny. Tak, to prawda. W parze z nim idzie zresztą sam dentysta. Z przyczyn znanych osobom, które borykają się z tym strachem, nie chcą one nawet słyszeć słowa "stomatolog", wymawianego w ich towarzystwie. Całkiem spory jest procent populacji, który z rozmysłem szerokim łukiem omija gabinet stomatologiczny. Czy przesłanki ku temu są racjonalne, wiedzą tylko posiadacze tego lęku. Możemy jednak śmiało założyć, że ma on podłoże (jak większość naszego strachu) w negatywnych lub nieprzyjemnych doświadczeniach z przeszłości i dzieciństwa, kiedy kształtowały nas nie zawsze miłe wydarzenia.


Zrób to zanim dorobisz się prawdziwej

Jeżeli odnosisz wrażenie, że twój dotychczasowy gabinet dentystyczny nie jest dla ciebie do końca dobry, bo np. źle się w nim czujesz i gdy tylko masz się do niego udać, odczuwasz przynajmniej lekki stres, oznacza to jedno - powinieneś go zmienić i to jak najszybciej. Zrób to, zanim dorobisz się prawdziwej fobii. Popatrz na różne placówki dentystyczne w swojej okolicy, a najlepiej sam się do nich udać, by popatrzeć, która z nich mogłaby spełnić twoje oczekiwania.

A na pewno powinieneś zwrócić uwagę na sterylność i ogólny wygląd gabinetu. Dentysta musi cię po nim oprowadzić i pokazać ci - jeśli tylko wyrazisz taką ochotę - wszystkie sprzęty i poszczególne urządzenia. Patrz na ogólną schludność placówki. Jeżeli uznasz, że jest ona estetyczna, uporządkowana i higieniczna, zapewne twoje przypuszczenia będą zgodne z rzeczywistością. A to bardzo ważne, by zabiegi stomatologiczne były przeprowadzane w odpowiednich warunkach. W przeciwnym wypadku mogą one zagrażać twojemu zdrowiu, a czasem nawet i życiu.

Dobry dentysta sprawi, że raz na zawsze zapomnisz o tym, iż kiedykolwiek wcześniej się go bałeś. Od tego momentu bez żadnych problemów będziesz dbać o swoje zęby.


Cechy dobrego stomatologa

Każdy gabinet dentystyczny może w nieco inny sposób zajmować się swoimi pacjentami. Oczywiście największy na to wpływ mają sami lekarze, czyli stomatolodzy zatrudnieni w konkretnej placówce. W głównej mierze to od nich zależy to, czy pacjent będzie dobrze czuć się na fotelu i czy da się poddać różnorodnym zabiegom. Jak zatem powinien zachowywać się profesjonalny i dobry dentysta?

Na pewno musi on wytworzyć partnerską relację pomiędzy sobą a pacjentem. Nie powinien tworzyć dystansu. Nie powinien też usztywniać tej relacji, gdyż zbyt profesjonalne podejście nierzadko jest mylone z dystansem, chłodem i arogancją. Pacjent ma się czuć dobrze i swobodnie, a aby tak było, należy z nim normalnie rozmawiać. Dentysta powinien odpowiadać na wszystkie zadane mu pytania i rozwiewać ewentualne wątpliwości.

Dobry stomatolog to nie tylko dobry fachowiec, ale też przede wszystkim dobry człowiek ze sporymi pokładami empatii. Lekarze muszą umiejętnie wczuwać się w rolę drugiej osoby, by w razie czego zaoferować jej wsparcie lub odrobinę otuchy. Najlepsi stomatolodzy niemalże przy pierwszym kontakcie potrafią wzbudzić zaufanie pacjenta. To do nich warto na pewno się kierować.


Co zatem w takim przypadku robić?

Rzeczą oczywistą jest, że wszyscy powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, choćby tylko po to, aby kontrolować stan swojej jamy ustnej, a w szczególności - zębów i dziąseł. Niestety, tylko teoretycznie jest to oczywistością, ponieważ wielu ludzi z rozmysłem unika wizyt u dentysty. Czy jednak to sam dentysta jest dla nich tak straszną postacią, że boją się do niego przyjść i oddać zdrowie swoich zębów w jego ręce? Najczęściej, nie. Stomatolog wiąże się jednak dla tych osób z niezbyt dobrymi skojarzeniami, a często wspomnienia, jakie te osoby pielęgnują z pobytu na fotelu dentystycznym, również nie pomagają. Co zatem, w takim przypadku, robić? Jeśli osoba z naszego najbliższego otoczenia nie chce się udać na choćby rutynową kontrolę u dentysty? Możemy prosić, grozić, straszyć... Jednak, najprawdopodobniej, nie przyniesie to pożądanych skutków. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z kimś, kto ma obawy i spróbować go zrozumieć, a następnie postarać się wyjaśnić, że jego strach jest irracjonalny i nie ma żadnego uzasadnienia (może poza niezbyt miłymi wspomnieniami z poprzednich wizyt).